Mandátum
Mire is szerződtünk? – A mandátum jelentése és a demokrácia működtetése
A legtöbben szavazunk időről időre – de tudjuk-e valójában, mire is adunk felhatalmazást? Mi az a mandátum, amit egy önkormányzati képviselő vagy parlamenti képviselő kap tőlünk? És vajon mit jelent ez a képviselőnek – és mit nekünk, választóknak?
Mi az a mandátum?
A mandátum szó latin eredetű, jelentése: megbízás, felhatalmazás. A közéletben azt jelenti, hogy egy választott személy a közösség nevében jogosult dönteni, tárgyalni, szavazni – képviselni minket. Ez azonban nem mindig jelent ugyanazt: létezik nyitott és kötött mandátum is.
Kötött mandátum: amikor utasítást adunk
A kötött mandátum azt jelenti, hogy a képviselő csak a választói utasításai szerint járhat el. Nincs önálló mozgástere – ha eltér az utasítástól, visszahívható. Ez a rendszer a történelemben többször előfordult, például forradalmi küldötteknél vagy korai városi tanácsoknál.
Nyitott mandátum: amikor bizalmat adunk
A nyitott mandátum ezzel szemben azt jelenti, hogy a képviselő saját belátása szerint dönt, a közösség érdekeit szem előtt tartva. Nem utasítható, és jogilag nem visszahívható – a bizalomra és felelősségre épül. Magyarországon az önkormányzati és parlamenti képviselők nyitott mandátummal rendelkeznek.
Mire adtunk felhatalmazást?
Sokan úgy gondolják, ha egy képviselő nem „azt csinálja, amit ígért”, akkor elárulta a közösséget. Mások szerint a képviselők „úgyis azt teszik, amit akarnak”. Mindkét nézet egyfajta félreértésből fakad. A valóság ennél árnyaltabb:
- A képviselő nem a választók végrehajtója, hanem a döntéshozójuk.
- A választók nem utasíthatják, de számonkérhetik.
- A képviselőnek erkölcsi és politikai felelőssége van, hogy a közösség érdekét képviselje – akkor is, ha az néha nem esik egybe az aktuális hangulattal.
A demokrácia nem önjáró gép
Sokan azt hiszik, hogy a demokrácia „működik magától”, mint egy automata: bedobjuk a szavazatot, kijön a döntés. Pedig ez nem így van. A demokrácia csak akkor működik jól, ha működtetjük:
- Ha érdeklődünk a döntések iránt.
- Ha elmondjuk a véleményünket fórumokon, nyilvános vitákban.
- Ha kérdezünk a képviselőinktől – nem csak választáskor, hanem közben is.
- Ha részt veszünk a közösségi ügyek formálásában.
Mi történik, ha nem foglalkozunk vele?
A politikai rendszer nem marad üresen – ha a közösség kivonul, valaki más veszi át a terepet. Lehet, hogy egy szűk érdekcsoport, lehet, hogy egy párt, lehet, hogy egy hatalmat koncentráló személy. A passzivitás sosem semleges – az mindig valakinek jó.
Mit tehetünk mi, helyben?
Nem kell politikusnak lenned ahhoz, hogy a demokráciát működtesd. Kezdheted ott, hogy:
- Részt veszel egy lakossági fórumon.
- Kérdéseket teszel fel a képviselődnek.
- Meghallgatod a másik nézőpontot is.
- Elmondod, mit tapasztalsz a környezetedben.
- Segítesz abban, hogy a közösség ne csak néző, hanem szereplő legyen.
Zárásként: Mire is szerződtünk?
Nem végrehajtót választunk. Képviselőt választunk. Egy olyan embert, akinek bizalmat adunk, hogy átlássa, mérlegelje, és a közösség érdekeit képviselje – felelősséggel. A kérdés nem az, hogy ő mit tesz. A kérdés az is, hogy mi mit teszünk.
A demokrácia ugyanis nem csak rendszer. Kultúra. Közös munka. Folyamatos párbeszéd.